ABD’li Ekonomistler Bunu Konuşuyor! Wall Street Hisselerini 2024’te Rekor Bekliyor

Bloomberg’in yeni Markets Live Pulse (MLIV Pulse) anketine göre ABD’nin resesyonun kenarından dönmesiyle, S&P 500 Endeksi 2024’te rekor seviyeye ulaşacak.

Ancak zayıflayan tüketim harcamaları, Endeksin bu yılki yüzde 20’lik artıştan daha az kazanç elde edeceği anlamına gelecek.

Ankete katılan 518 kişi ortalamada S&P 500’ün gelecek yıl 4.808 puana çıkmasını, Ocak 2022’deki önceki kapanış zirvesi olan 4,797’yi aşmasını bekliyor.

10 yıl vadeli Hazine tahvil getirisinin bu yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 5’ten yüzde 3,8’e düşmesini öngörüyor.

RESESYON KORKUSU BİTTİ, FED TEMMUZ’DA FAİZ İNDİRMEYE BAŞLIYOR

Ankete katılanların üçte ikisinden fazlası sert resesyonun artık piyasalar için en büyük risk olarak görülmediğini belirtti. Çoğunluk Federal Reserve’in faiz indirimlerinin Temmuz ayından önce başlamasını bekliyor.

WisdomTree’nin makroekonomik araştırma direktörü Aneeka Gupta, “ABD ekonomisi ve borsalarının dünyaya önderlik edeceği görüşüne inanç sağlam” dedi.

Grupta “Bu çerçevede başlıca etkenler Çin ve Avrupa’ya kıyasla daha olumlu bir ekonomik ortam, iyileşen hisse başı kazanç tahminleri ve S&P 500 için ucuzlayan (F/K) değerlemeleri” ifadelerini kullandı.

BANK OF AMERİCA KARŞIT GÖRÜŞTE

Deutsche Bank AG ve RBC Capital Markets’ın da aralarında bulunduğu önde gelen Wall Street stratejistleri, S&P 500’ün artık yüksek faiz ortamına uyum sağladığını söyleyerek, gelecek yıl ABD hisse senetleri için tüm zamanların en yüksek seviyesini öngörüyorlar.

Herkes bu kadar iyimser değil. Bank of America Corp. stratejisti Michael Hartnett, tahvil getirilerindeki son aylarda yaşanan gerilemenin hisse senedi kazanımlarını tetiklediğini, ancak gelecek daha fazla düşüşün ekonominin durgunlaştığına işaret edeceğini ve ralliye engel oluşturacağını söyledi.

Nitekim, ankete katılımcılarının yaklaşık yüzde 33’ü, özel tüketim harcamalarında durulmanın ralli için en büyük riski teşkil ettiğini söyledi.

2024’TE ALIŞVERİŞ ÇILGINLIĞI AZALIRSA HİSSE SENETLERİNİ DE AŞAĞI ÇEKEBİLİR

Anketteki medyan tahmin S&P 500’ün mevcut seviyelerine göre sadece yüzde 4’lük bir kazancı temsil ediyor.

Avrupa dijital varlık yöneticisi Moneyfarm’ın baş yatırım sorumlusu Richard Flax, “Olası faiz indirimleri ile hisse senedi piyasaları arasında bir miktar gerilim görüyoruz” dedi.

Flax “Halihazırda büyümenin yavaşladığı ve şirket karlarında durağanlık içeren bir senaryoya doğru gidiyoruz. Bu da bizi 2024’te hisse senetleri konusunda biraz temkinli kılıyor” şeklinde değerlendirme yaptı.

Goldman Sachs Group Inc stratejistlerine göre ideal yaklaşım, hisse senetlerine yatırım yapmaya devam etmek ve çalkantı dönemlerinde panik satışlardan kaçınmaktır. Katılımcılar bu tavsiyeye uymayı planlıyor ve yüzde 26’sı önümüzdeki ay hisse pozisyonlarını artıracaklarını söylüyor.

ABD GÜVENLİ LİMAN CAZİBESİNİ KORUYACAK

Katılımcıların yüzde 43’ü Wall Street hisselerinin 2024’te uluslararası emsallerinden daha iyi performans göstereceğini söylüyor. S&P 500 son 10 yılın sekizinde küresel hisse senetlerindeki kazanımları geride bıraktığı için bu durum normal.

Gelecek yıl için en büyük fırsatlar sorulduğunda, MLIV Pulse’a yanıt verenler ağırlıklı olarak Kıta Çini dışındaki gelişmekte olan pazarlara dikkat çekti. Hong Kong’un gösterge Hang Seng Endeksi, 2023’te dördüncü yılında rekor kayıplara doğru ilerlerken, muhtemelen gelecek yıl da geride kalmaya devam edecek. Bu arada altının yaklaşık yüzde 5 oranında değer kazanması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir