Bu İçerik Anne-Babalar İçin: Çocukları Sağlıklı Beslenmeye Teşvik Etmek İçin 10 İpucu

Çocuklara yemek yedirmeyi başarmak çoğu zaman imkansıza yakın oluyor. Çocuklar özellikle de sağlıklı yemekleri asla yemek istemiyorlar. Bu içeriğimizde bunun için güzel önerilerle geldik!

1. Meyveleri kullanarak eğlenceli figürler yaratın.

Çocuklara meyve yedirmeyi sevmenin en basit yolu onları eğlenceli karakterlere benzetmekten geçiyor. Aslında örnekleri incelediğinizde bunu yapmanın çok da zor olmadığını göreceksiniz!

2. Çocuğunuzla birlikte tadım günleri düzenleyin.

Mesela o hafta Pazartesi günü çilek tadımı yapacağınızı önceden konuşun. Onunla birlikte siz de çileklerin tadına bakın ve tadını yorumlayın. Meyveyi farklı şeylerle birlikte yediğinizde tadının nasıl olduğunu konuşun.

3. Hikayeleştirme yöntemini deneyin.

Çocuğunuza yedirmek istediğiniz meyve ve sebzeler için kafanızdan tatlı bir hikaye uydurun. Mesela bu hikayede brokoli bir yerlere gidebilir, havuç da ona eşlik edebilir.

4. Yemek yaparken ona da yapabileceği basit görevler verin.

Yemeğin yapım sürecinde yer alınca çocuğunuz yemek konusunda daha heyecanlı hale gelebilir. Kendi yaptığı yemeği tatmak isteyeceğine şüphe yok!

5. Kendi tatlısını süslemesine izin verin.

Ona özel meyvelerden oluşan bir tatlı yapıp ardından bu tatlıyı nasıl süsleyeceği kısmını tamamen ona bırakın. Böylece süslemek de yemek de aşırı eğlenceli olur.

6. En sağlıklı sandviçi hazırlama yarışması yapın.

Masaya sağlıklı besinlerin olduğu çeşitli malzemeler koyun ve çocuğunuzla birlikte sandviç hazırlama yarışması yapın. Sonunda onun kazanacağı bir oyun olacağını söylemiş olalım. ?

7. Masada eğlenceli tabak ve bardakları kullanın.

Bu tabak ve bardaklar yemek yemeyi bir oyuna dönüştürüp çocuğunuzun bundan keyif almasını sağlayabilir. Bu önerimize kulak vermelisiniz!

8. Onu pikniğe götürün.

Özellikle de birlikte oynamayı sevdiği arkadaşlarıyla birlikte pikniğe gittiğinde çocuğunuz heyecanla yemek yiyebilir. Ayrıca arada bir hava değişikliği yapmak da iyidir.

9. Restorancılık oyunu oynayın.

Bu oyun için evdeki bir kişiyi şef, diğerini ise garson seçin. Çocuğunuz ise müşteri olsun. Ona yemekleri sunun ve bir restorandaymış gibi yorumlamasını isteyin. Eğlendiği sürece tabağındaki yemeği de bitirecektir.

10. Sebzeler ve meyveler için renk günleri düzenleyin.

Örneğin bir öğünde olabildiğince yeşil sebzeleri kullanın, başka bir öğünde ise kırmızı meyveleri. Renkleri kullanmanız çocuğunuzun hoşuna gidecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir