Emekli ve asgari ücretliler dikkat: İşte yeni maaşlar için masadaki rakam!

Kamuda çalışan milyonlarca kişi 2024 yılında ne kadar zam alacağını merak ediyor. Yılın son 6 ayına ilişkin 4 aylık enflasyon rakamları açıklandı. Peki en düşük emekli maaşı için ne kadar zam yapılması planlanıyor? Yeminli Mali Müşavir Ahmet Kurtuluş merak edilen soruları cevapladı.

Kurtuluş açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Memur maaşları bilindiği üzere toplu sözleşme ile belirleniyor. Enflasyon oranı artı 15 puanlık toplu sözleşme alacaklar. Bununla birlikte bir hesaplama yapıldığında hükümetin hedefleri doğrultusunda enflasyon yıl sonu yüzde 65 olursa memurların alacağı zam oranı yüzde 50 olacaktır. Eğer yıl sonu enflasyonu yüzde 70 olursa bu durumda memurlara zam oranı yüzde 53’lere çıkacaktır.

Yıl sonu enflasyonu yüzde 65 oranında gerçekleşirse yılın ikinci altı ayı için yüzde 37-38 bandında enflasyon farkı verilecek. Yıl sonu enflasyonu yüzde 70 çıkarsa yılın ikinci altı ayı için enflasyon farkı 42-43 bandında oluşacaktır.

Biz yıl sonu enflasyonun yüzde 65 oranında gerçekleşeceğini ve yüzde 42-43 oranında enflasyon farkı alınacağını, bunun haricinde 7-8 puanlık bir refah payı eklenmesi ile birlikte asgari ücrete, SSK, Bağkur emeklilerine yüzde 50 zam yapılacağını düşünüyoruz.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI NE KADAR OLACAK?

7500 TL olan en düşük emekli maaşı 11 bin 250 TL olacaktır.

ASGARİ ÜCRETTE BEKLENTİ NE?

Asgari ücret de 11 bin 402 TL’den 17 bin 100 TL’ye yükseltilmiş olacaktır. Yıl sonu enflasyon farkını yüzde 42-43 bekliyoruz. Bundan önce hükümetin çalışanları enflasyonun altında ezdirmeyeceğiz taahhüdü vardı. Buna istinaden asgari ücretin bir refah payının da eklenmesiyle yüzde 50 artışla beraber 17 bin 100 TL’ye yükseltileceği kanaatindeyiz.

BAKAN IŞIKHAN ‘TEK ASGARİ ÜCRET ÜZERİNDE ÇALIŞIYORUZ’ DEDİ! BU MÜMKÜN MÜ?

Evet, mümkün uzun yıllar biz bunu fiili olarak çalışma hayatında yaşadık. Son 2 seneyi çıkardığımızda çok uzunca müddet yılbaşında belirlenen bir asgari ücreti çalışanlar yıl sonuna kadar alıyordu. Yüksek enflasyon dönemlerinde bunun çok uygulanması mümkün değildi. Dolayısıyla da son 2 senede asgari ücret yılda 2 kez belirlendi.

Hükümetin enflasyon hedefi 2024 yılı içinde yüzde 34 olarak belirlendi. Eğer bu hedef yakalanırsa asgari ücret tek seferde belirlenebilir. Enflasyon hedeflerinin dışına çıkılırsa mutlaka temmuz döneminde ara zam gündeme gelecektir.

Yılda tek asgari ücretin belirlenmesi enflasyonla mücadele ile doğru orantılıdır. Eğer başarılı olunursa tek bir asgari ücretle devam edilmesi söz konusu olacaktır. Olumsuz ekonomik gelişmeler olursa ara zam gündeme gelecektir.

İşverenlerin tek asgari ücret olması konusunda önemli talepleri olduğunu biliyoruz. İşverenler 2024 yılı bütçesini yaparken, işçilik kalemini belirli bir tutarda ve belirli oranda görmek istiyorlar. Enflasyonla yapılacak olan mücadelede işverenler de hükümetin yanında olacaktır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir