Hastalığı Ne? Son Günlerin En Çok Konuşulan İsmi Dilan Polat Hasta Olduğunu Açıkladı!

Son günlerin en çok konuşulan ismi Dilan Polat, kara para aklama, vergi kaçırma, adam öldürmeye azmettirme iddialarıyla sosyal medyanın gündemine bomba gibi düşmüştü. Kardeşi Sıla Doğu’nun da uyuşturucu kullanmak ve bulundurmak suçundan tutuklanmasıyla hastanelik olan Dilan Polat verdiği tahlillerin sonucuyla hasta olduğunu açıkladı!

Peki Dilan Polat’ın hastalığı ne?

Dilan ve Engin Polat çiftinin adını son günlerde sıkça duymaya başladık.

Mal varlıkları merak edilen çiftin, kara para aklama, vergi kaçırma, adam öldürmeye azmettirme, mekan kurşunlama ve dolandırıcılık suçlarıyla adları anıldı.

Son olarak Dilan Polat’ın kız kardeşi Sıla Doğu’nun da uyuşturucu madde kullanmak ve bulundurmak suçuyla gözaltına alınması bardağı taşıran son nokta oldu.

Dilan Polat ise tüm bunlara dayanamadığını söyleyip hastanelik olduğunu yine sosyal medya hesabında paylaşmıştı.

Bugün ise Dilan Polat Lupus hastası olduğunu açıkladı.

Bundan sonra kendisine ve sağlığına vakit ayıracağını söyleyen Dilan Polat, adeta takipçilerine veda etti.

Gözyaşları içinde “Ara ara böbreğime vuran ağrı beni rahatsız etmeye başlamıştı. Stres, üzüntü ne büyük problem vücudumuza. Sağlığınızın değerini iyi bilin” dedi.

Peki Lupus hastalığı nedir, belirtileri nedir, neden oluşur, tedavisi nasıl olur?

Lupus hastalığı nedir?Kelebek hastalığı (Lupus), vücut bağışıklık sisteminin kendi doku ve organlarına saldırmasıyla ortaya çıkabilen sistematik bir otoimmün hastalıktır. Lupus, iltihaba sebep olabilir ve bu sebep olduğu iltihap; eklemler, cilt, böbrekler, kan hücreleri, beyin, kalp ve akciğer dahil olmak üzere birçok farklı vücut sistemini etkileyebilmektedir.

Lupus hastalığı nasıl oluşur?

Lupusun teşhis edilmesi sanıldığı kadar kolay olmayabilir çünkü lupus belirtileri diğer hastalıklarla benzerlik göstermektedir. Lupus’un en tipik belirtisi, her iki yanakta açılan bir kelebeğin kanatlarına benzeyen bir yüz döküntüsüdür. Lupus vakalarının hepsinde görülmese de çoğunda kelebek kanatlarına benzer döküntüye rastlanılmaktadır.

Otoimmün bir hastalık olan lupus, bağışıklık sistemi vücuttaki sağlıklı dokulara saldırdığında ortaya çıkar. Lupus hastalığının bireyin kalıtsal özellikleri ile çevresel faktörlerin bir kombinasyonundan kaynaklandığı düşünülmektedir. Lupus için kalıtsal yatkınlığı olan bireylerin, çevrede lupusu tetikleyebilecek bir etkene maruz kalmaları halinde hastalığın ortaya çıkabileceği gözlemlenmiştir. Ancak bununla birlikte, birçok vakada lupus hastalığının ortaya çıkmasının nedeni tam olarak bilinmemektedir. 

Lupus (Kelebek) Hastalığının belirtileri nedir?

AteşHalsizlikKurdeşenSaç dökülmesiYorgunlukEklemlerde ağrı, sertlik ve şişlik,Nefes darlığıGöğüs ağrısıGözlerde kurulukYüz bölgesinde yanakları ve burnu kaplayan kelebek şeklinde döküntü veya vücudun başka yerlerinde kızarıklıklarGüneşe maruz kalma ile ortaya çıkan veya kötüleşen cilt lezyonlarıBirey soğuğa maruz kaldığında veya stresli dönemler geçirdiğinde beyaz veya maviye dönen el ve ayak parmakları ile baş ağrısı, kafa karışıklığı ve hafıza kaybı sayılır.

Lupus hastalığı nasıl tedavi edilir?

Lupus hastalığının bilinen kesin bir tedavisi bulunmamaktadır. Asıl amaç, hastalığın ilerlemesini önlemek, hayati komplikasyonları ortadan kaldırmak ve belirtileri hafifletmektir. Çünkü ilerlemiş, belli bir aşama kaydetmiş hastalığı geriye döndürmek mümkün değildir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir