Herkes nereden çıkarılıyor diye merak ediyor! Türkiye’de bu topraklardan 285 milyar dolarlık altın çıkarılacak

Madencilik sektörünün altın üretiminin artırılması amacıyla harekete geçtiği bilinirken, Türkiye Madenciler Derneği (TMD) Başkanı Ali Emiroğlu tarafından, Türkiye’nin yer altında 285 dolar milyar dolar değerinde 4 bin 500 ton potansiyel altın rezervi bulunduğu açıklandı.

Gazetecilere yaptığı değerlendirmede, “Türkiye’de şu anda tespit edilmiş, üretilebilir bin 500 ton altın rezervimiz var.” diyen Emiroğlu, “Bunun dışında 4 bin 500 ton da yeraltında keşfedilmeyi bekleyen potansiyel altın rezervine sahibiz. 4 bin 500 ton altının bugünkü piyasa değeri, yaklaşık 285 milyar dolar. Bu değeri üretime dönüştürebilmemiz için önce arayıp bulmamız gerek. Bu arama faaliyetleri içinse yaklaşık 13-18 milyar dolarlık bir risk sermayesine ihtiyaç var” ifadelerini kullandı.

“TÜRKİYE COĞRAFYASININ BİR ÇOK BÖLGESİNDE ALTIN VAR”

Emiroğlu, ülkemizin bir fay coğrafyasında olduğunu ifade ederek “İsviçre’den Hindistan’a uzanan ve özellikle altın, gümüş, bakır, çinko, kobalt, nikel bakımından zengin olan Tetis Metalojonik Kuşağı’nın tam ortasında bulunuyoruz. İşte bundan dolayı Türkiye coğrafyasının birçok bölgesinde altın var. Doğanın ülkemize bahşettiği bu zenginliği mutlaka değerlendirmeliyiz” ifadelerini kullandı.

%100 YERLİ SERMAYELİ 4 ŞİRKET BULUNUYOR

Emiroğlu şu anda ülkemizde fiili olarak altın üretimi yapan 8 şirket bulunduğunu söyledi ve altın üretiminin yarısının %100 yerli sermayeli 4 şirket tarafından gerçekleştirildiğini açıkladı. Geriye kalan diğer 4 şirketin 2’sinde de yerli-yabancı ortaklığı yer aldığını anlattı.

Emiroğlu, Türkiye’de altın üretimine 2001’de başlandığını belirtirken “2022 yılı itibarıyla toplam 452 ton altın üretildi. 2023’te yaklaşık 38 tonluk altın üretimi bekleniyor. Sektörün iki hedefi var; biri 15 milyar dolarlık ihracat, ikincisi de yıllık 100 ton altın üretimi hedefine ulaşmak. Ülkemizin bunu gerçekleştirecek potansiyeli var.” ifadelerini kullandı.

“HEDEFİMİZİ GERÇEKLEŞTİRİRSEK BU İSTİHDAMI EN AZ ÜÇE KATLARIZ”

Maden ihracatının geçtiğimiz sene 6,5 milyar dolar olduğunu hatırlatan Emiroğlu “Bu yıl maalesef biraz azalacak. Diğer yandan, madencilik sektörü olarak 180 bin kişiyi istihdam ediyoruz. Madencilik sektörünün istatistiki açıdan çarpanı 4’tür. Yani, madencilik sektöründe çalışan bir kişi, diğer sektörlerde dört kişiye iş imkânı açıyor. 15 milyar dolar ihracat, altında da 100 ton üretim hedefimizi gerçekleştirirsek bu istihdamı en az üçe katlarız. Bunun için de izin bekleyen projelerin hızla hayata geçirilmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir